toner
20 اسفند 1401 - 17:33

حریم ماه رمضان در سفرهای نوروزی حفظ شود

اردستان-مشاور فرماندار اردستان در امور فرهنگی گفت: امسال با توجه به تقارن ماه رمضان و ایام نوروز باید دقت کنیم که ضمن استقبال از مسافران و گردشگران حریم این ماه الهی نیز حفظ شودـ

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام منصور صابری، ظهر شنبه در جلسه ستاد سفر اردستان، اظهار کرد: عید نوروز جزو آئین‌های ملی و باستانی ماست که اسلام نیز بر اهمیت آن تاکید دارد چراکه همواره شاد بودن مردم از مسائلی است که دین نسبت به آن‌ها اهمیت قائل است.

وی افزود: امسال با توجه به تقارن ماه رمضان و ایام نوروز همچنین اتفاقاتی که در چند ماهه اخیر رخ داده باید حریم ماه مبارک رمضان حفظ شود و در این خصوص اهتمام بیشتری وجود داشته باشد.

مشاور فرماندار در امور فرهنگی خاطرنشان کرد: در رستوران‌های بین راهی که بیرون از شهر هستند ارائه غذا مشکلی ندارد چرا که همه افراد مسافر هستند و مصداق روزه‌خواری محسوب نمی‌شود.

صابری تصریح کرد: در ارتباط با رعایت موارد عفاف و حجاب باید با رعایت احترام تذکر لسانی به افراد داده شود، همچنین از واحدهای صنفی نیز خواسته شود که در خصوص رعایت حجاب به مسافران تذکر داده شود.

وی ادامه داد: به طور کلی در شهرستان اردستان با کمبود امام جماعت و روحانی مواجه هستیم و در ایام ماه مبارک رمضان نیز امامان جماعت و مبلغان در مساجد مشغول هستند، بنابراین باید دو مبلغ ویژه باغ بانوان و پارک شهرستان جهت اقامه نماز دعوت شوند.

مشاور فرماندار اردستان در امور فرهنگی تاکید کرد: باید برنامه‌ریزی انجام شود تا مسافران که به شهرستان اردستان وارد می‌شوند در کنار بهره بردن از اماکن تفریحی و گردشگری، با فرهنگ اصیل مردم اردستان آشنا شوند.

همچنین جواد رمضانپور، رئیس اداره هواشناسی اردستان در جلسه گفت: خوشبختانه بعد از گذشت چند سال با توجه به شرایط اقلیمی، شرایط نفوذ سامانه‌های بارشی به کشور و شهرستان به‌خوبی مهیا شده و از ۲۲ اسفند به طور متناوب سامانه‌های بارشی وارد کشور می‌شود.

وی یادآور شد: توپوگرافی منطقه اردستان به‌گونه‌ای است که می‌توان گفت در مرکز کشور بیشتر پدیده فعال وزش باد شدید، گرد و خاک و تندبادهای لحظه‌ای بوده همچنین در مناطق مستعد شرایط برای رگبار باران فراهم است.

رمضانپور تصریح کرد: در ایام نوروز و بازه زمانی یک تا سه و چهارم تا هفتم فروردین سامانه سرد مدیترانه‌ای وارد منطقه خواهد شد که شرایط سرما را خواهد داشت و با توجه به سرما شرایط بارش را خواهیم داشت.

رئیس اداره هواشناسی اردستان خاطرنشان کرد: به طور کلی شرایط بارش‌ها نرمال است و در صورتی که رطوبت کافی وجود داشته باشد بارش‌ها اکثراً به صورت رگباری و در طول بعد از ظهرها و عصرها است و مناطق برزاوند و کوهستانی شهرستان از جمله مناطق مستعد بارش هستند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1086627