toner
20 بهمن 1401 - 11:25

تحولات اوکراین| غرب کمک نظامی به کی‌یف را راهی برای حل مناقشه می‌داند

کمک ۱۲۰ میلیارد دلاری ناتو به اوکراین، تاکید شولتز بر ادامه حمایت از کی‌یف، تهدید بایدن در صورت حمایت چین از روسیه، ادامه سفر آفریقایی لاوروف و استاندارد دوگانه غرب درباره امکان استفاده اوکراین از سلاح شیمیایی، از مهمترین رویدادها پیرامون جنگ هستند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، "ینس استولتنبرگ"، دبیرکل پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) اعلام کرد، از زمانی که روسیه حمله نظامی خود به اوکراین را آغاز کرد، کشورهای عضو این ائتلاف تاکنون بیش از 120 میلیارد دلار به کی‌یف کمک کرده‌اند. به گفته وی، این مسئله هم شامل کمک نظامی و هم کمک اقتصادی و انسان دوستانه می شود. استولتنبرگ این موضوع را شب گذشته، چهارشنبه، در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک به همراه آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا  در واشنگتن بیان کرد.

وزیر خارجه ایالات متحده نیز به نوبه خود ابراز عقیده کرد که برای نزدیک شدن به حل و فصل دیپلماتیک اوضاع پیرامون اوکراین، تقویت مواضع کی‌یف ضروری است. وی گفت: «بهترین راه برای سرعت بخشیدن به چشم‌انداز دیپلماسی واقعی، ادامه تغییر روند اوضاع در میدان جنگ به نفع اوکراین است».

آنتونی بلینکن در پاسخ به سئوالی درباره امکان انتقال جنگنده به اوکراین، توضیح داد:  برای اینکه کی‌یف سرزمین های از دست رفته خود را بازگرداند، فهرست تجهیزات و تسلیحات نظامی عرضه شده به انها باید دائما تغییر کند.

چند روز قبل، آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در ایالات متحده هشدار داد که انتقال تسلیحات جدید و قدرتمندتر به کی‌یف توسط واشنگتن، تنها درگیری نظامی در اوکراین را تشدید خواهد کرد. وی همچنین دورنمای تامین جت های جنگنده به اوکراین را "دیوانگی محض" خواند.

پیش از آن، پنتاگون بسته کمک نظامی جدیدی به ارزش 2.17 میلیارد دلار برای اوکراین را اعلام کرد که شامل سامانه پرتاب موشکی GLSDB با برد 150 کیلومتر می شود. در عین حال، وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که اشنگتن امکان استفاده از  تسلیحات دوربرد برای حمله به کریمه را به صلاحدید خود مقامات کی‌یف واگذار کرده است.

ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین در اواخر ماه ژانویه گفت که کی‌یف انتظار دارد هر چه زودتر هواپیماهای جنگی، توپخانه و موشک های دوربرد از غرب دریافت کند. 

پیش از این، سخنگوی دفتر امور خارجی اتحادیه اروپا گفته بود که اتحادیه اروپا در مجموع 11.5 میلیارد یورو تسلیحات نظامی به اوکراین منتقل کرده است. در اوایل ژانویه، استولتنبرگ گفت که اتحادیه اروپا و اتحاد آتلانتیک شمالی باید ارائه کمک به اوکراین را افزایش دهند. دبیر کل ناتو تاکید کرد که کل کمکهای ارسالی به کی‌یف 50 میلیارد یورو  رسیده است.

مسکو بارها اقدام کشورهای غربی در  پمپاژ سلاح به اوکراین را محکوم کرده است. سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه  یادآور شد که چنین اقداماتی از سوی مقامات ایالات متحده مانند تامین تانک به کی‌یف "بسیار مخرب" است و گویای آن است که کاخ سفید از تلاش برای " تشدید هر چه بیشتر وخامت اوضاع در اوکراین دست نمی کشد". 

در ادامه می‌توانید تحولات مربوط به روز سیصد و پنجاه و یکم جنگ اوکراین را دنبال بفرمایید:

***

صرف شام زلنسکی با ماکرون و شولتز در کاخ الیزه

ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین شب گذشته از لندن عازم پاریس شد. به گزارش شبکه های تلویزیونی فرانسوی، زلنسکی به همراه امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه و اولاف شولتز، صدراعظم آلمان در کاخ الیزه شام صرف کرده و در حین آن با یکدیگر گفتگو کردند.

زلنسکی در جریان سفر خود به پاریس، زلنسکی با سباستین لکورنو، وزیر دفاع فرانسه نیز دیدار کرد.

رئیس جمهوری اوکراین روز چهارشنبه برای دیداری کوتاه به لندن سفر کرد، جایی که کارل سوم، پادشاه انگلیس از او در کاخ باکینگهام پذیرایی کرد. زلنسکی همچنین با سایروس استارمر - رهبر حزب کارگر مخالف، لیندسی هویل - رئیس مجلس عوام و شماری از سیاستمداران دیگر انگلیسی دیدار کرد. وی در سخنرانی خود در پارلمان انگلیس یک کلاه ایمنی - هدیه خلبانان اوکراینی - را به طرف میزبان تحویل داد و خواستار تامین هواپیماهای جنگی به کی‌یف شد.

در جریان سفر زلنسکی به لندن، دولت انگلیس بسته جدیدی از تحریم‌های ضدروسی را اعلام کرد. این محدودیت ها بر 15 شخصیت حقیقی و حقوقی روس تاثیر گذاشته است.

شولتز ادامه حمایت نظامی از اوکراین تا هر زمان که لازم باشد را تضمین کرد

اولاف شولتز، صدراعظم آلمان در جریان دیدار شب گذشته خود با ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین و امانوئل ماکرون، رهبر فرانسه، در پاریس تاکید کرد که آلمان تا هر زمان که لازم باشد، کمک های نظامی خود را به کی‌یف منتقل خواهد کرد. 

شولتز گفت: «ما از اوکراین حمایت می کنیم، با کمک توپخانه سنگین، پدافند هوایی و اخیراً هم با تأمین تانک. ما از اوکراین حمایت مالی، بشردوستانه و نظامی کرده ایم و تا هر زمانی که طول بکشد و لازم باشد به این کار ادامه خواهیم داد.»

در واکنش به این سخنان، زلنسکی بار دیگر از سران کشورهای اروپایی خواست تا «در نزدیکترین زمان ممکن» تانک‌ها و سلاح‌های سنگین را به اوکراین منتقل کنند.

بایدن چین را به توقف سرمایه گذاری غرب در صورت حمایت از روسیه تهدید کرد

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا فاش کرد که شی جین پینگ، رهبر جمهوری خلق چین را به توقف سرمایه گذاری های کشورهای غربی در صورت حمایت پکن از اقدامات نظامی روسیه در اوکراین تهدید کرده است. 

بایدن شب گذشته، چهارشنبه، در مصاحبه با شبکه تلویزیونی PBS در این باره صحبت کرده و یادآور شد که در اواخر تابستان با رئیس جمهوری چین تماس گرفته تا به او گوشزد کند که حدود 600 شرکت آمریکایی خاک روسیه را در نتیجه تحریم های غربی ترک کردند.  رئیس کاخ سفید تاکید کرد: این یک تهدید نیست و نتیجه آن آشکارا قابل مشاهده است. شما دائما به من می گویید که دلیل حفظ روابط با آمریکا و اروپا جذب سرمایه گذاری آنها در چین است. و چه کسی در چین سرمایه گذاری خواهد کرد اگر شما از اقدامات روسیه حمایت کنید.»

در اول فوریه، آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در اشنگتن هشدار داد که ایالات متحده با آغاز رویارویی با دو قدرت هسته‌ای روسیه و چین، یک اشتباه استراتژیکی بزرگ مرتکب شده است. وی یادآور شد که واشنگتن برای جنگ با چین بر سر تایوان آماده می شود، در حالی که رسماً به سیاست "چین واحد" پایبند است.

بلینکن حمایت از کی‌یف را بهترین راه برای تسریع دورنمای صلح دانست

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، اعلام کرد که برای نزدیک شدن به حل و فصل دیپلماتیک اوضاع پیرامون اوکراین، تقویت مواضع کی‌یف ضروری است. وی این موضوع را شب گذشته، چهارشنبه در کنفرانس مطبوعاتی مشترکی به همراه ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در واشنگتن اعلام کرد.

وزیر خارجه آمریکا گفت: «بهترین راه برای تسریع چشم‌انداز دیپلماسی واقعی، ادامه تغییر روند اوضاع میدان نبرد به نفع اوکراین است».

به گفته وی، برای اینکه کی‌یف سرزمین های از دست رفته را باز پس گیرد، لیست تجهیزات نظامی عرضه شده به آن باید تغییر کند. 

بلینکن در پاسخ به سئوالی درباره امکان تحویل جنگنده به کی‌یف، توضیح داد: «در جریان درگیری نظامی و در هر مرحله از آن، ما با اوکراینی‌ها و همچنین با سایر شرکا و متحدان خود همکاری بسیار نزدیکی خواهیم داشت تا اوکراین همه امکانات لازم که برای دفاع مؤثر از خود و ادامه بازپس گیری مناطقی که توسط نیروهای روسی تصرف شده  نیاز دارد، در اختیار داشته باشد. با تغییر مسیر درگیری، مسلماً حمایت هایی که ما ارائه می کنیم نیز تغییر خواهند کرد.»

لاوروف در ادامه سفر خود به آفریقا وارد سودان شد

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه بامداد امروز، پنجشنبه در سفری کاری وارد کشور سودان شد. پیش از این رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه از دو کشور مالی و موریتانی  بازدید کرد و پیش از آن نیز سفری دو روزه به عراق داشت.

طبق اطلاعات وزارت خارجه روسیه، لاوروف روز گذشته پس از گفتگو با محمد سالم اولد مرزوک، وزیر امور خارجه موریتانی، اعلام کرد که با توجه به علاقه مقامات موریتانی، روسیه قادر است نیازهای این کشور در زمینه غذا، کود و منابع انرژی را تامین کند. به گفته وی، همکاری در این زمینه در مذاکرات امروز بطور مفصل بررسی شد و روسیه آماده پاسخگویی به درخواست های موریتانی و سایر کشورهای آفریقایی برای این محصولات است.

روز چهارشنبه، آژانس خبری بلومبرگ گزارش داد، سفر سرگئی لاوروف به سودان که همزمان با سفر نمایندگان اتحادیه اروپا و آمریکا به این کشور بود، برای کشورهای غربی غافلگیرکننده بود. این گزارش یادآور شد که حضور به موقع دیپلمات بلندپایه روس نشان دهنده افزایش رقابت بین کرملین و مخالفان آن در آفریقا است.

کاخ سفید احتمال سفر بایدن به اوکراین را رد نکرد

کارین ژان پیر، سخنگوی کاخ سفید، سفر جو بایدن، رئیس‌ جمهوری آمریکا به اوکراین در آینده‌ای قابل پیش‌بینی را بعید ندانست، ولی یادآور شد که در حال حاضر چیزی برای اعلام در این باره وجود ندارد.

شب گذشته در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی با خبرنگاران، از او خواسته شد تا توضیح دهد که آیا امکان سفر بایدن به اوکراین در این مرحله منتفی است یا خیر. ژان پیر در پاسخ گفت که اکنون نمی تواند در این خصوص چیزی بگوید، اما یادآور شد: همانطور که قبلاً گزارش شده، واشنگتن در حال بررسی راه های احتمالی در رابطه با چگونگی برگزاری سالگرد آغاز حمله  نظامی روسیه به اوکراین است.

علاوه بر این، به گفته وی، در حال حاضر چیزی برای گفتن در خصوص سفر احتمالی جو بایدن به لهستان نیز وجود ندارد.

در اواخر ماه ژانویه، جان کربی، هماهنگ‌ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید، گفت بایدن هنوز برنامه‌ای برای سفر به اوکراین ندارد، اما "مایل است در زمان مناسب چنین کاری را انجام دهد."

درخواست سازمان ملل برای انتقال اطلاعات درباره استفاده اوکراین از سلاح‌های شیمیایی به سازمان منع تسلیحات شیمیایی

فرحان حق، معاون سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد خواستار انتقال داده‌های مربوط به استفاده از سلاح‌های شیمیایی توسط کی‌یف در صورت وجود به سازمان منع سلاح‌های شیمیایی (OPCW) شد.

حق گفت: ما به صراحت اعلام کرده‌ایم که هیچ طرفی نباید از تسلیحات شیمیایی استفاده کند.  اگر اطلاعات مرتبطی در این زمینه وجود داشته باشد، باید به سازمان منع سلاح های شیمیایی منتقل شود. در عین حال، به گفته وی، سازمان ملل هیچ اطلاعاتی در این زمینه ندارد.

پیش از این، در اوایل ماه فوریه، مشخص شد که متخصصان کمیته تحقیق روسیه در حال بررسی اطلاعات مربوط به استفاده از سلاح های شیمیایی توسط نیروهای مسلح اوکراین در جبهه سوله‌دار و آرتیموفسک هستند. در عین حال، دنیس پوشیلین، سرپرست موقت ریاست جمهوری دونتسک نیز گفت که کی‌یف از سلاح های شیمیایی در برخی جهت گیریها در این سرزمین  استفاده کرده است

گوشزد روسیه به استاندارد دوگانه غرب در خصوص استفاده کی‌یف از سلاح شیمیایی 

واسیلی نبنزیا، نماینده دائم فدراسیون روسیه در سازمان ملل در نشست شب گذشته، چهارشنبه، شورای امنیت اعلام کرد که مقامات مسکو تردیدی ندارند که کشورهای غربی به فیلم‌هایی که در رسانه‌ها از استفاده نیروهای اوکراین از عوامل جنگ شیمیایی منتشر شده، بی‌اعتنایی خواهند کرد. 

این دیپلمات افزود:  اگرچه همین دیروز در این سالن، شرکای سابق غربی ما به سینه کوبیده و در رابطه با سوریه اعلام کردند که اجازه استفاده از سلاح شیمیایی را به کسی نمی دهند، اما تردیدی نداریم که آنها این جنایت جنگی دیگر ارتش اوکراین را نادیده خواهند گرفت. اینها استانداردهای دوگانه غرب امروزی است.

به گفته نبنزیا، مقامات ذیصلاح  روسیه در حال حاضر در حال بررسی اطلاعات منتشر شده در برخی مطبوعات اوکراینی در مورد استفاده از سلاح های شیمیایی توسط نیروهای مسلح اوکراین  هستند.

علاوه بر این، نماینده روسیه در سازمان ملل هشدار داد، تمامی کسانی که در حملات به خاک روسیه دست دارند، نمی توانند از مسئولیت خود فرار کنند.

سفیر روسیه جمهوری استونی را ترک کرد

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری استونی اعلام کرد که ولادیمیر لیپایف، سفیر روسیه در تالین، بعدازظهر روز چهارشنبه خاک این کشور را ترک کرد و در عین حال  تأیید کرد که سفیر استونی در مسکو روز گذشته نیز به دستور دولت روسیه، خاک این کشور را ترک کرد.

به گفته وی، طرف روسی همچنین با توجه به الزامات مندرج در یادداشت وزارت خارجه استونی عمل کرده و تعداد کارکنان دیپلماتیک خود در سفارت را کاهش داده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه استونی یادآور شد: تا اول فوریه تعداد کارکنان سفارت روسیه باید به 8 دیپلمات و 15 نفر پرسنل اداری، فنی و خدماتی کاهش می یافت. پیش از این، 21 دیپلمات و 23 کارمند اعزامی در سفارت کار می کردند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1029196